Przekraczanie Granic

Po stu latach istnienia kino weszło w kolejną dynamiczną fazę rozwoju. Z jednej strony wielki wpływ ma na to postęp technologiczny. Inne gałęzie sztuki, takie jak literatura i performance, zaczynają korzystać z medium filmu i video. W tym samym czasie formy coraz bardziej filmowe są przyjmowane przez branże wykorzystujące ruchomy obraz – choćby coraz bardziej zaawansowane graficznie gry video. Istniejące gatunki filmowe również się zmieniają, korzystając ze zmian technologicznych. Przykładem takiego procesu jest rozwój filmowego dokumentu opartego na Internecie, tzw. dokumentu interaktywnego. Z drugiej strony sam postęp technologiczny coraz bardziej demokratyzuje medium filmowe i video, umożliwiając tworzenie materiałów video użytkownikom sieci i smartfonów, którzy śledzą wydarzenia współczesnego świata za pośrednictwem wirtualnych mediów. W ten sposób powstają m.in. kopie popularnych teledysków czy memy video.

Kuratorzy: Tomasz Raczek, Bartosz Wójcik

Moderator: Tomasz Raczek

Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i publicysta, wydawca, dyrektor kanałów filmowych Platformy „n”, autor programów telewizyjnych i radiowych. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy, prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat „Wiktora” oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Publikował na łamach „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Teatru”, „Filmu”, „Kina”, „Ekranu”, „Cinemy”, „The European”, „The Montreal Gazette”, „Pani”, „Wprost”, „Kina Domowego DVD”, „Tele Świata”.

Twórca polskiej edycji „Playboya” i jego pierwszy redaktor naczelny. Recenzent teatralny i filmowy, kierownik literacki Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”. Był wicedyrektorem TVP 2 i wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej. W 2002 roku wraz z Marcinem Szczygielskim założył Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów.

Autor książek „Kinopassana. Sztuka oglądania filmów”, „Karuzela z idolami”, „Pies na telewizję”, „Karuzela z madonnami”, „Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: „Perłowej ruletki”, „Poławiaczy pereł”, „Pereł do lamusa”, „Alfabetu na 4 ręce” i pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”.

 

 

Bartosz Wójcik

Twórca, kurator projektów artystycznych, dyplomowany menedżer kultury, doktor historii, dyrektor Szczecin European Film Festival. Stypendysta DAAD, ÖAD, Fundacji im. Friedricha Naumanna. Laureat m.in. nagrody NBP „młodym twórcom regionu” (2004) i nagrody National Geographic Traveller (2011). Pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. 

 

 

Program:

• Double Bind #3 (produkcja audiowizualna, zrealizowana na bazie działania performance)
• Takeshi. Cień śmierci  (trailer audiobooka)
• Pharell Williams “Happy” i naśladowcy (plagiat popularnego teledysku)
• Video memy
• Uncharted 4: A Thief's End (gra komputerowa)

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Granice Kina:

    Udostępnij: