Kino Zamek na SEFF

Kino Zamek jest najmniejszym szczecińskim kinem. Jego historia rozpoczęła się w 1963 r., kiedy zakupiono pierwszą aparaturę kinową, w tym projektor 16mm AP-13. Ówczesne działania stanowiły zalążek obecnej działalności kina. Wraz z przebudową skrzydła wschodniego w 1972 r., zmodernizowano kabinę projekcyjną i salę kinową z widownią amfiteatralną. Architektura wnętrza i niewielka sala kinowa stwarzają kameralny, niepowtarzalny klimat, który sprzyja spotkaniom i dyskusjom. Od 2004 r. działa tu Dyskusyjny Klub Filmowy. Kino Zamek czynnie uczestniczy w życiu miasta i włącza się w realizację różnych projektów. W 2007 r. zostało członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a w 2013 r. – Sieci Kin Cyfrowych. Dzięki dofinansowaniu ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2006 i 2013 przeszło kolejne modernizacje. Kino Zamek to miejsce, w którym najważniejszy zawsze był film, dlatego projekcje nie są poprzedzane blokiem reklamowym. 

 

Krystyna Łyczywek

Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Romanistka, tłumaczka literatury francuskiej, dziennikarka, członkini ZPAF i prezes jego szczecińskiego oddziału (1977-2002), wiceprezes FASFwP (1963-75), działaczka Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Przeszło 1700 zdjęć jej autorstwa opublikowano w albumach, książkach i czasopismach. 1420 podpisanych przez nią artykułów ukazało się w prasie polskiej i zagranicznej. Wydała też kilka książek na temat fotografii, m.in. „Diaporamę”, „Od kropli wody do oceanu” i  „Rozmowy o fotografii” (3 tomy). Jej prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu i w Bièvres, w Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, a także w Nowym Jorku oraz w prywatnych kolekcjach. Bohaterka dwóch prac magisterskich. W 2010 r. otrzymała złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Jan Komasa

Pomimo młodego wieku, ma już liczne sukcesy na swoim koncie. Za „Salę Samobójców” otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Kamera, Srebrne Lwy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Złote Kaczki – nagrody przyznawane przez czytelników miesięcznika „Film”. Za „Miasto 44” otrzymał nominację do Złotych Lwów.

Miasto 44 / City 44

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: