V4 na SEFF

 

 Po raz kolejny organizator festiwalu – Stowarzyszenie OFFicyna – podkreśla swoje zainteresowanie kultura i sztuką krajów wyszehradzkich zapraszając na Szczecin European Film Festival artystów i specjalistów z dziedziny filmu z Czech, Węgier i Słowacji. Reprezentanci krajów wyszehradzkich obecni będą na gali otwarcia, a także kolejnych wydarzeniach festiwalowych, w tym spotkaniu „V4 na SEFF”.

W trakcie festiwalu odbędzie się także specjalna prezentacja kina wyszehradzkiego „Czwarty wymiar Europy”, na której zobaczymy najnowsze filmy dokumentalne Czech, Węgier i Słowacji. 

Partnerami tegorocznego projektu są nasi wieloletni przyjaciele, jak Aulea Fundation z Węgier (Aulea Foundation for Performing Arts), wspierające nas już w latach ubiegłych Forum Kina Wschodnioeuropejskiego East Silver z Czech (Institute of Documentary Film IDF), a także słowackie Stowarzyszenie Klubów Filmowych (Association of Slovak Film Clubs ASFK) i słowacki magazyn filmowy KINEČKO (NGO EEE).

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 

V4 Programme at SEFF'14

 

Fourth Dimension of Europe: New Visegrad Cinema
Block I: 02.10.2014, 16:00, Studio TVP
 
Dva nula / Two Nil, dir. Pavel Abrahám, Tomáš Bojar, CZE 2012, 108' 
 
Hviezda / The Star, dir. Andrej Kolenčík, SVK 2012
 
Menjek/Mardajak: New York / Leave/Stay: New York, dir. Loránd Balázs Imre, HUN 2013, 30'
 
 
Block II: 03.10.2014, 16:00, Kino Zamek
 
A 791. nap / The 791st Day, dir. Krisztina Meggyes, HUN 2013, 14'
 
Homo Ciris, dir. Jana Mináriková, SVK 2013
 
Pevnost / Fortress, dir. Klára Tasovská, Lukáš Kokeš, CZE 2012, 70'
 
 
Around the World in 192 Minutes
29.09.14, 20:00, Kana
 
Raoul Wallenberg, dir. Istvan Horkay, HU 2014, 61'
 
 
European Competition
02.10.2014, 20:00, Kino Zamek
 
Odchod na korze / The Stop on Main Street, dir. Peter Zákuťanský, SVK 2013, 21'
 
 
Boundaries of Cinema: videoART - Curated Screening
03.10.14, 11:00, Academy of Arts
 
Mother, dir. Istvan Horkay, HU 2014, 5'
 
The Naked Lunch II, dir. Istvan Horkay, HU 2014, 4'
 

 

 

V4 Partners

 

Association of Slovak Film Clubs (ASFK)

Stowarzyszenie Słowackich Klubów Filmowych (ASFK) to stowarzyszenie założone w 1993 r. To największy dystrybutor filmów autorskich w słowackich kinach. W 2014 r. należało do niego 47 klubów filmowych. Jego głównym celem jest promocja europejskich filmów autorskich, szerszej prezentacji słowackiego, czeskiego, polskiego i węgierskiego kina. Stowarzyszenie jest jedynym dystrybutorem wybitnych prac i filmów archiwalnych czołówki światowego kina. Dwa główne wydarzenia organizowane przez ASFK to IFF FEBIOFEST (22. edycja marzec 2015) i PROJEKT 100 (20. edycja wrzesień-grudzień 2014). Jednym z działań ASFK związanych z filmem są projekty edukacyjne Nové kino (Nowe kino) dla kierowników kin i odpowiedzialnych za program, Filmy pre školy (Filmy dla szkół) i Filmovy kabinet deťom (Filmowy gabinet  dla dzieci). 

     

 

 

INSTITUTE OF DOCUMENTARY FILM (IDF)

 

Założony w 2001 r. INSTITUTE OF DOCUMENTARY FILM (IDF) jest czeskim ośrodkiem szkoleniowym i networkingowym non-profit w Pradze. Wspieramy kreatywne filmy dokumentalne oraz organizowane przez silne osobowości projekty z Europy centralnej i wschodniej dotykające międzynarodową publiczność. W naszej działalności zagłębiamy się we wszystkie etapy tworzenia filmu – rozwój (Ex Oriente Film), finansowanie, produkcję, postprodukcję (East European Forum, East Doc Platform), projekty międzyplatformowe (Doc Tank), dystrybucję i obsługę festiwalu (East Silver Market, East Silver Caravan). W ramach naszych działań rozwinęło się, zostało wyprodukowanych i ukończonych ponad 180 filmów. Ponadto niemal 100 tytułów zostało rozdystrybuowanych i było nagradzanych na dużych międzynarodowych festiwalach filmowych.

 

www.DOKweb.net.

 

 

 

KINEČKO

KINEČKO to magazyn filmowy stanowiący platformę dla międzynarodowych, ale głównie dla słowackich czytelników uczulonych na sztukę lub uprawiających ją profesjonalnie. KINEČKO odzwierciedla film w kontekście kultury współczesnej i prezentuje wnikliwą analizę świata filmu. Magazyn istnieje jako źródło informacji i platforma dla nieoficjalnej, a jednak dobrze ugruntowanej debaty między współczesnymi filmowcami i krytykami filmowymi, a także by prezentować film i krytykę filmową za granicą. Zawiera wywiady i recenzje filmowe, jest w nim też miejsce na wywiady z dokumentalistami, dialog między reżyserami i producentami, studentami i nauczycielami itp. KINEČKO wydaje też płyty DVD z filmami, które nie trafiły do szerokiej dystrybucji. Co roku publikowanych jest 5 numerów po słowacku i jeden numer w języku angielskim.

 

 

Aulea Foundation

AULEA Foundation to pozarządowa organizacja pożytku publicznego założona w 2005 r. Początkowo jej działalność zakładała głównie produkcję i prezentowanie działań scenicznych, organizowanie warsztatów i festiwali. Dzięki interdyscyplinarnym dziełom sztuki w ciągu niemal 10. ostatnich lat naszego  istnienia zakres działań poszerzył się ostatnio o muzykę, film i inne sztuki wizualne, teatr w edukacji i budowanie publiczności.
Od 2012 r. Aulea Foundation działa w ścisłej współpracy z Art Quarter Budapest, międzynarodowym ośrodkiem artysta-rezydent, który przyjmuje artystów z całego świata zajmujących się muzyką, cyrkiem, literaturą, teatrem, tańcem, filmem i innymi sztukami wizualnymi. Oprócz naszego programu rezydencyjnego prezentujemy świeże prace z różnych dziedzin sztuki (performance, filmy, wystawy) na Węgrzech i za granicą.

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: