Idea

 
 

Szczecin European Film Festival (SEFF) - więcej niż festiwal filmów dokumentalnych

Szczecin European Film Festival to szczególne europejskie wydarzenie filmowe, forum transgranicznych spotkań i kooperacji z partnerami działającymi w sferze filmu, kultury i edukacji bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej. Centrum przedsięwzięcia jest Szczecin, a poszczególne wydarzenia odbywają się również w innych miejscowościach w regionie (Rostock, Greifswald, Prenzlau, Anklam, Stargard, Kołbacz i Świnoujście).

Szczeciński festiwal filmowy funkcjonuje od tegorocznej edycji pod zmienioną nazwą. Od 2006 do 2013 roku realizowaliśmy ze Stowarzyszeniem Latücht Film und Medien e.V. transgraniczny projekt filmowy dokumentART. W 2013 roku jego unijne dofinansowanie dobiegło końca.

Festiwal realizuje również obecnie zespół polsko-niemiecki, kierownictwo przedsięwzięcia również jest parytetowe.

Profil Szczecin European Film Festival odnosi się do najnowszych tendencji rozwoju artystycznej obróbki obrazu i dźwięku. W centrum zainteresowań festiwalu stoi formalne przekraczanie granic, odnoszące się do percepcji rzeczywistości – szczególnie takie, które umożliwia nowe perspektywy.

W dwóch konkursach filmu dokumentalnego – europejskim i polskim – prezentowane są 44 obrazy. Umożliwiają one wielopłaszczyznowe refleksje na aktualne tematy europejskie, jak i narodowe i regionalne.

Spektrum to uzupełnione jest obszernym programem towarzyszącym. Paleta sięga od klasyków filmu dokumentalnego aż po nowoczesne eksperymenty z obrazem i dźwiękiem. W ramach „Ekstraklasy” uhonorowani retrospektywami zostali dwaj wielcy mistrzowie sztuki filmowej – Andrzej Munk i Walter Ruttmann. Pod hasłem „Ekstraklasy” pokazywane są również żywo dyskutowane  i ostatnio często nagradzane produkcje.

„Granice Kina“  poruszają się na pograniczu animacji, fabuły i dokumentu w kontekście najnowszych tendencji w obszarze audio i wideo.
Szczególny nacisk  programu towarzyszącego Szczecińskiego Festiwalu Filmowego leży na kinematografii regionalnej w formie „Kina na Pomorzu Zachodnim”, a także tematyki polsko-niemieckiej w punkcie programu „Wspólne granice”. „Czwarty wymiar Europy” przedstawia  wybrane europejskie krajobrazy filmowe.

Całokształtu dopełnia seria filmów fabularnych, opartych na autentycznych wydarzeniach, a także retrospektywa filmów z udziałem Robina Williamsa. 

Już tradycyjnie powitamy naszych gości podczas otwarcia w studiu Telewizji Polskiej, z tegoroczną polską premierą filmu "Anplagd" Mladena Kovacevica. Ceremonię moderować będzie znany krytyk filmowy Tomasz Raczek.

A  5 października 2014 r. zostanie przyznanych ok. 10 nagród o łącznej wartości ponad 15 000 € w nowej szczecińskiej Filharmonii.

Naszym gościom i widzom życzymy twórczego święta filmowego w Szczecinie!

Bartosz Wójcik – polski dyrektor festiwalu
Claudia Dietrich – niemiecka dyrektor festiwalu
 

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: