Ceremonia Wręczenia Nagród

Ceremonia wręczenia nagród podczas Szczecin European Film Festival odbędzie się w nowo otwartej siedzibie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ceremonię poprowadzi znany szczeciński aktor, muzyk, poeta i człowiek kultury – Konrad Pawicki. W programie m.in. ogłoszenie wyników Konkursu Europejskiego i Polskiego, wręczenie nagród oraz prezentacja fragmentów nagrodzonych filmów. W drugiej części uroczystości, w ramach punktu programu Filmowy Wymiar Dźwięku, odbędzie się projekcja filmu „Chopin – the space concert” oraz spotkanie z reżyserem Adamem Ustynowiczem.

Konrad Pawicki 

Urodzony 29.07.1968 r. we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Aktor, wokalista, prezenter radiowy i telewizyjny, poeta, tekściarz, tłumacz, felietonista, reżyser. Od roku 1990 związany z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. W 1992 r. rozpoczął pracę jako prezenter Radia AS. Od tego czasu jego głos słychać było w różnych stacjach radiowych Szczecina. W 2001 r. związał się z Polskim Radiem Szczecin, gdzie przez 10 lat prowadził poranny program Studio Bałtyk. Obecnie jest jednym z prowadzących program Zawsze po 18 w TVP Szczecin. Od  2014 r. prowadzi program Co słychać? w Radiu Stargard. Współpracował też z Operą i Operetką, Klubem 13 Muz, Piwnicą przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich.W sezonie 2003/2004 został szefem artystycznym tej kabaretowej sceny.

 

Filmowy wymiar dźwięku

„Stawiajmy jak najwyżej poprzeczkę naszych marzeń. Chciałem nakręcić film w kosmosie. Otworzyć młode oczy na piękno Ziemi i młode serca na muzykę Chopina. Udało się! W końcu marzenia są po to, aby je spełniać” – Adam Ustynowicz.

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do słuchania muzyki Chopina niż panoramiczna kopuła zawieszona pomiędzy czarną otchłanią kosmosu, a błękitną planetą, na której narodziło się życie? Czy klasyczna muzyka sprzed blisko 200 lat pasuje do kosmicznych technologii? 8 lutego 2010 r. o 4.14 rano ognisty warkocz startującego promu kosmicznego oświetlił Przylądek Kennedy'ego na Florydzie niczym gigantyczna pochodnia. Po ośmiu i pół minutach astronauci, uwolnieni z okowów ziemskiej grawitacji, mogli po raz pierwszy zobaczyć naszą planetę. Wyprawa Endeavour miała także bardzo polski i romantyczny akcent. W bagażu osobistym dowódcy płk. pil. George'a Zamki znajdowała się niezwykła pamiątka z kraju jego przodków – z Polski.

 

CHOPIN - kosmiczny koncert

Spotkanie z czystym pięknem – doświadczenie, którego nie da się opisać słowami, a można najlepiej wyrazić muzyką Chopina.

Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych HD, inspirowanych utworami Chopina. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie wyprawy, NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi i filmu. Po ponad dwóch latach pracy i uzupełnieniu filmu o zdjęcia wykonane przez astronautę ESA, Paolo Nespoli'ego, oraz kolejne wyprawy promów i ekspedycji ISS, doszło do premiery filmu. 10 grudnia 2012 r. film otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco, a 17 czerwca 2013 r. został pokazany podczas konferencji ONZ Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. W 2015 r. film ma szansę stać się symbolem obchodzonego pod patronatem UNESCO Międzynarodowego Roku Światła. 

 

 

 

Adam Ustynowicz 

Producent i reżyserz filmowy, ekspert w dziedzinie upowszechniania wiedzy o nowych technologiach i ich wpływie na szeroko rozumiane środowisko cywilizacyjne – zarówno naturalne, jak i kulturowe. Autor ponad 200 filmów i programów telewizyjnych z dziedziny rozwoju społeczeństwa informacyjnego, badań kosmicznych oraz ochrony środowiska naturalnego. Producent kampanii wspierających ważne cele społeczne w tych dziedzinach. Popularyzator twórczości Stanisława Lema, astronautyki oraz historii polskiego lotnictwa.

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: