Ernest Saj

O artyście

Ernest Mikołaj Saj urodził się 6 grudnia 1983 r. w Krasnymstawie (woj. lubelskie).  Szkołę podstawową i pięcioletnie technikum elektroniczne (specjalność: Systemy i sieci komputerowe) ukończył w Chełmie, gdzie mieszkał do 2004 r.  Następnie wyjechał do Szczecina, gdzie podjął studia na Akademii Morskiej. W 2009 r. otrzymał tytuł magistra inżyniera (specjalność: Logistyka i Zarządzanie w Europejskim Systemie Transportowym).
Przygodę w filmem rozpoczął w 2006 r. Podczas pobytu na Alasce nakręcił na kutrze rybackim swój pierwszy amatorski film. W 2008 r. rozpoczął pracę w szczecińskim oddziale Telewizji Polskiej na stanowisku dziennikarza.  Jego specjalność to tematyka społeczna i interwencyjna. Realizuje reportaże do programów z cyklu „Wokół Nas”, „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Celownik”, „Telekurier” i „Raport z Polski”. Pomaga ludziom, którzy przestali wierzyć w sprawiedliwość. 
Swój pierwszy film dokumentalny zrealizował latem 2011 r.  Towarzyszył z kamerą rodzicom dziewięcioletniej Nikoli, którą norwescy urzędnicy umieścili w rodzinie zastępczej, gdzie miała czekać na adopcję. Zdesperowani rodzice postanowili uwolnić dziecko za wszelką  cenę. Na podstawie tej historii powstał dokument pt. „Ucieczka z raju”, który  jako jeden z dwóch filmów reprezentował Polskę na największym światowym festiwalu telewizji publicznych w Sydney w maju 2012 r. Film był również prezentowany podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dallas i trafił na największy azjatycki festiwal filmów dokumentalnych w Kantonie.

Przeszłe wydarzenia

Filmy

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: