Filmy
- An Ocean / Ein Ozean, 19
Gdy Markus zbliża się do obrazów, przed którymi uciekał przez 49 lat, w karku zaczyna czuć drżenie. Obecnie jedzie w swoim mobilnym domu na południe, tak daleko od przeszłości, jak to możliwe. Obrazy przychodzą bez ostrzeżenia. Najpierw mrowienie w karku, potem drżenie przechodzi przez całe ciało Markusa. Molestowanie miało miejsce 45 lat temu, ale Markus dopiero teraz jest w stanie o tym mówić. 55-latek ciągle przemieszcza się w swoim domu na kółkach, żeby nie myśleć zbyt długo. Codzienna walka o przetrwanie toczy się między przeszłością a widokiem na skraj oceanu.
Autorzy:
- Down to Earth / Blisko ziemi, 29
Film dokumentalny „Blisko ziemi” opowiada historię współzależnego związku Małgorzaty i Mariusza, rodziców reżyserki. Prezentowanemu związkowi daleko do ideału, ale oprócz licznych oskarżeń i rozczarowań pełno tu też niespodziewanych przykładów troski i subtelnych gestów miłości. Przez lata małżeństwa oboje utarli pewne ścieżki zachowań, które zapewne nie są znane ani wyobrażalne dla osób, którym obca jest kwestia alkoholizmu, ale identyfikowane i dobrze znane profesjonalistom, którzy zajmują się tą kwestią.
Autorzy:
- I showed him covid-19, 2
Eksperymentalny film krótkometrażowy eksplorujący pojęcie sztuki stworzonej przy użyciu sztucznej inteligencji. Narzędzia obliczeniowe do odnajdywania i korzystania z wzorów w danych umożliwiły nam zobaczenie, jak sztuczna inteligencja reaguje na nasz wkład. Autorka tego dzieła sztuki stworzyła unikalną bazę danych złożoną z 1.232 zdjęć zrobionych w okresie pandemii. Jego głównym celem było ocenienie wygenerowanej wizualnej odpowiedzi na obecną sytuację na świecie. Wynik podniósł jednak poprzeczkę, osiągając wizualną atrakcyjność. Pomysł na ten projekt narodził się z intensywnego poczucia separacji, z którym żyjemy, wymuszonej przerwy w planach, związkach i marzeniach.
Autorzy:
- It’s a Very Pretty Picture / Ten obrazek jest bardzo ładny, 30
Nagrane telefonem, zarejestrowane na taśmie VHS, sfilmowane kamerą cyfrową. Podpatrzone w intymnych sytuacjach. Jakub Ciosiński pokazuje życie trzypokoleniowej rodziny w kontekście niepowodzeń miłosnych i problemów w budowaniu związków. Czy obiektyw okaże się narzędziem filmowej terapii lub zrozumienia rodzinnych historii? Dokumentalny autoportret familii łączy w sobie nie tylko różne technologie filmowania, lecz także różne etapy życia oraz normy obyczajowe dotyczące relacji. Głos zabierają niemal wszyscy członkowie rodziny Ciosińskich.
Autorzy:
- Why Didn’t You Stay For Me? / Waarom bleef je niet voor mij?, 25
Czworo dzieci. Jedna reżyserka. Rodzic każdego z nich popełnił samobójstwo. Kiedy reżyserka Milou zgłębia kwestie, o które nikt dotąd nie pytał, dzieci wreszcie opowiadają nam o swojej drodze rozpoczętej w chwili, kiedy usłyszały wiadomość.
Autorzy:
Goście:
- Jakub Ciosiński
Urodził się w 1996. Jest absolwentem Digital Design oraz Art & Design na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Zajmuje się dokumentem oraz eksperymentalnymi realizacjami wideo.
czytaj więcej - Karolina Gliniewicz
młoda artystka pracująca z szeroką gamą mediów od fotografii analogowej przez wideoarty stworzone przez sztuczną inteligencje po krótkie metraże o łaskotkach na karku. Lauretka miedzynarodowych festiwali filmowych. Obecna studentka MA Art and Science na UAL: Central Saint Martins w Londynie.
czytaj więcej - Milou Gevers
W szkole podstawowej Milou należała do kółka filmowego przy lokalnym ośrodku kultury. Swoje pierwsze nagrania stworzyła uzbrojona w kamerę handycam i mnóstwo zuchwałych pytań. Jej ciekawość oraz zainteresowanie innymi krajami i kulturami skłoniło ją do podjęcia studiów z antropologii kultury na Uniwersytecie Amsterdamskim. W trakcie studiów zajmowała się nadal fotografią, teatrem i filmem, po ukończeniu studiów licencjackich postanowiła więc pójść na Nederlandse Filmacademie. Milou specjalizuje się w młodzieżowych filmach dokumentalnych: perspektywa dziecka pozwala jej podejść do trudnych tematów w lekki sposób. W swoich filmach chętnie korzysta z animacji poklatkowej. Obecnie Milou odbywa staż w duńskim programie telewizyjnym dla dzieci „Hoofdzaken”, gdzie dzieci w wieku 8-13 lat opowiadają o sobie podczas wizyty u fryzjera.
czytaj więcej - Paul Scheufler
Urodzony w 1998 w austriackim Graz. Był aktorem w teatrze, jest autorem i reżyserem kilku dokumentalnych i fabularnych filmów krótkometrażowych. Jego nagradzany film krótkometrażowy „Taste Of Love” doczekał się międzynarodowych pokazów na ponad 100 festiwalach filmowych. Od 2019 Paul mieszka w Berlinie i studiuje reżyserię w szkole filmowej Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf.
czytaj więcej - Paulina Sikora
Urodzona w 1994, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2018 roku była uczestniczką „Przedszkola Filmowego” – kursu dokumentalnego organizowanego przez Szkołę Wajdy. Premiera jej debiutanckiego filmu „Blisko ziemi” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, gdzie jury przyznało dokumentowi Wyróżnienie Specjalne.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
- Down to Earth / Blisko ziemi, 29
Program na 16.10.2021
- 11:00 - 13:00, Galeria TWORZĘ SIĘ, SeFF Mini – Warsztaty Filmowe vol.1
- 13:30 - 15:30, Galeria TWORZĘ SIĘ, SeFF Mini – Warsztaty Filmowe vol.2
- 16:00 - 17:30, INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, SeFF Mini – Warsztaty Rycerskie vol.1
- 17:30 - 20:00, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 2
- 20:00 - 22:30, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 3