Ceremonia Otwarcia Festiwalu

Inauguracja Szczecin European Film Festival odbędzie się w studiu Telewizji Polskiej w Szczecinie i składać się będzie z dwóch modułów. Na część oficjalną złożą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat kondycji współczesnego kina dokumentalnego, prezentacje dyrektorów, mecenasów i partnerów festiwalu oraz programu filmowej jesieni w Szczecinie. Ta część ceremonii otwarcia będzie transmitowana na żywo na antenie TVP Szczecin. W drugiej, nieoficjalnej części zaprezentowana zostanie polska premiera „Anplagd” – najnowszego filmu dokumentalnego Mladena Kovacevica.

Całość poprowadzi Tomasz Raczek, znany i ceniony znawca szeroko rozumianej sztuki filmowej. Tomasz Raczek. Krytyk filmowy, publicysta, wydawca, wykładowca, dyrektor kanałów filmowych, twórca programów telewizyjnych i radiowych, autor i współautor książek o tematyce filmowej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy. Współpracownik wielu gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”. Kocha morze i statki pasażerskie. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z marynistyką. Jego marzeniem jest zamieszkanie w prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.
 
 
 
Partnerem Ceremonii Otwarcia jest Szczecińska Energetyka Cieplna, wiodący na Pomorzu Zachodnim dystrybutor ciepła systemowego oraz sprzedawca energii elektrycznej.
Tworzy grupę SEC wraz ze spółkami ciepłowniczymi z Barlinka, Dębna, Łobza, Myśliborza, Połczyna-Zdroju, Słubic i Strzelec Krajeńskich.
 
 
 
FILM OTWARCIA
 

ANPLAGD/UNPLUGGED

Mladen Kovacevic, Serbia/Finlandia 2013

 

Vera: prywatna detektyw, która powróciła do wsi, gdzie dorastała jako pasterka, i Pera: wszystkowiedząca chłopka o wielu ezoterycznych umiejętnościach, są ostatnimi z umiejących grać na liściach – obie w jesieni swojego życia, nadal mocno dmuchają w liście. Josip to wynalazca-amator, który stara się odszyfrować sztukę grania na liściach. „Unplugged” jest egzystencjalną alegorią o muzyce granej na liściach drzewa, humorystycznie kołatająca między najbardziej prymitywnymi instrumentami a najbardziej uniwersalnym eskapizmie muzyki. Muzyka rzadko bywa tak niekonwencjonalna.

  

 

 

MLADEN KOVAČEVIĆ 

Krótka biografia

Po latach studiowania reżyserii filmów fabularnych w Belgradzie, Londynie i Kapsztadzie, Mladen Kovacevic poświęcił się bez reszty filmom dokumentalnym. W zaledwie kilka lat zrealizował dwa dokumenty na zlecenie, dokument „Prenerazila se zimina” („Dumbfounded Hog”) oraz swój dokumentalny debiut pełnometrażowy, bezpretensjona ny i szeroko uznany „Anplagd” (Visions du Réel, Hot Docs, CPH:DOX, FIDMarseille, RAINDANCE, nagroda dla najlepszego filmu na BELDOCS – Najlepszy Serbski Dokument w 2013, itd.). Jego najnowszy projekt, „Zid smrti, i tako to” („The Wall of Death, and All That”), jest obecnie na etapie produkcji.

Wybrana filmografia:

Prenerazila se zimina / Dumbfounded Hog (2010, dokument)
Anplagd (2013, debiutancki dokument pełnometrażowy)
Zid smrti, i tako to / The Wall of Death, and All That (planowana premiera w 2015, pełnometrażowy dokument w trakcie produkcji)


 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: